Zaczęłam od tablicy na Facebooku, ale tam aktualnością wpis jest bardzo krótko. Założyłam więc tablicę, na której aktualności zależą ode mnie. Są to głównie śmiesznostki - opisy zabawnych sytuacji, których byłam świadkiem lub uczestniczką i cytaty z książek.
środa, 09 maja 2018
Mama Asi rozsypała środek przeciwko mrówkom.
- Szkoda mi tych mrówek, kiedy giną. Przecież one nie szkodzą celowo - mówi Asia.
- Ale przecież muszę się ich pozbyć, bo mi wejdą do domu - odpowiada jej mama. - Nie martw się, ten proszek im smakuje.
- Smakuje, ale umierają od tego.
- No tak jakoś umierają sobie.


Jakiś czas temu opowiadałam Wam o moim nastoletnim kuzynie, który kłóci się ze swoją mamą, jakby byli starym małżeństwem. Teraz familijnych opowieści ciąg dalszy.
Ksiądz na kazaniu opowiadał o swoim koledze, który podczas obozu nie potrafił zaparzyć sobie herbaty, bo zawsze robiła to za niego mamusia.
- No widzisz? - mówi ciocia do młodego. - A ja Cię tak nie rozpieszczam i wszystko sobie umiesz zrobić. - Bo jesteś leniwa i mnie zmuszasz. - No co ty? - oburzamy się wszyscy. - No tak, bo kiedyś to mama tętniła życiem, w sobotę gości na pęczki, dwa ciasta. A teraz to tylko wróci z pracy, zajrzy na Librusa - internetowy dziennik szkolny - zajrzy na Pudelka, pójdzie na aerobik i tyle. - A jak myślisz, z czego to wynika? - pytamy. - Myślę, że to przez ten rozwój technologii - z powagą diagnozuje kuzyn. No cóż, to by się nawet zgadzało. Jeśli chcecie "tętnić życiem”, to nie siedźcie w internecie.

A trzeba powiedzieć, że kuzyn rzeczywiście w internecie dużo nie siedzi i życiem, a jakże, tętni, o czym zapewne mieliby wiele do powiedzenia jego nauczyciele. Ostatnio dostał uwagę, bo wykradł figury geometryczne celem zyskania piątki. O co chodzi? W sali polonistycznej trafił na modele brył. Zapytał polonistkę, czy jej to potrzebne. Nie było potrzebne, więc w ramach czynu społecznego zaniósł te modele jako własne do sali matematycznej i dostał piątkę za wykonanie bardzo ładnych pomocy szkolnych. Niestety, okazało się, że matematyczka znalazła napisany na modelach numer sali, z której młody to przyniósł. Jak kac po imprezie, tak po piątce przyszła pała i uwaga, że mój kreatywny kuzynek oszukał nauczycielkę. Analogia z kacem wydaje się całkiem adekwatna, bo podobnie jak imprezowicze mówią "Za mało przepijałem”, tak samo młody skomentował: „Mogłem zmazać te numery i wtedy by się nie zorientowała”.
Obecnie zastanawia się, do jakiej szkoły średniej chciałby pójść. Jeśli ktoś pytałby mnie o zdanie, uważam, że to bez znaczenia. Jakąkolwiek wybierze, i tak w dorosłym życiu będzie zarabiał krocie w jakimś własnym kreatywnym biznesie.


Siostra Asi ma dwie córki. Starsza ma lat siedem, młodsza cztery.
Natalka zaczyna płakać, na co starsza z siostrzenic mówi do Asi:
- Ciociu, ona jest głodna. Nakarm ją.
- Skąd wiesz, że jest głodna?
- Widzę to w jej oczach. Ciociu, ja mam dłużej Olę niż ty Natalkę.


Asia, będąc z Natalką w przychodni, obserwowała tatę, który bawił się ze swoim synkiem w zdobywanie fortecy przez Godzillę. Bardzo mu się to podobało. Tacie, nie synkowi. Mały chciał spontanicznie walić plastikową zabawką w klocki, ale ojciec miał strategiczne pomysły: od tej strony trzeba podejść, tu są takie zabezpieczenia, takie obwarowania i tak dalej. Po powrocie z przychodni Asia mówi do mnie: "Jeśli kiedyś będę miała synka, to jak ja będę się z nim bawiła? Synku, nakarm Godzillę. Synku, wybudujmy dla Godzilli domek”.


Ciocia do dziadka:
- Tato, jak się tata czuje?
- Dobrze, jutro umrę.
- Dobrze, że tata mówi, to sobie na jutro wezmę wolne z pracy.


Mój tata jest człowiekiem bardzo tolerancyjnym wobec wyznawców innych religii, a przy tym przesądnym, ale oczywiście katolikiem. Rozmawialiśmy o znakach zodiaku.
- Ja w to nie wierzę - mówię.
- A ja tam wierzę we wszystko - odpowiada tata.
- No właśnie, tato, z ciebie to taki poganin, że ja nie wiem, do którego nieba ty pójdziesz. Ciebie chyba tylko islam w ogóle nie przekonuje.
- Islam absolutnie nie - potwierdza.
- Czyli do raju z dziewicami nie trafisz - zauważam.
- Dziecko, a gdzieś ty teraz widziała prawdziwe dziewice?
A więc niewiara w islam wynika u mojego taty ze względów pragmatycznych. W obecnej sytuacji politycznej to nawet lepiej.


Pokazuję Asi profile mężczyzn na katolickim portalu randkowym. W wizytówce między innymi trzeba odpowiedzieć na pytanie: "Co sądzisz o czystości przedmałżeńskiej". Odpowiedzi niektórych panów: "Piękna rzecz", "Popieram". Komentarz Asi: "Ja też popieram kopanie przez Cisowiankę studni w Sudanie, ale nie będę z tego powodu piła Cisowianki".


M. i J. są parą. M. chciałaby już troszeczkę urządzić mieszkanie M., a szczegółowo rzecz ujmując, chciałaby wyposażyć jego mieszkanie w odpowiednią szafę. Różne mogą być techniki przekonywania mężczyzny, by taką szafę zakupił. Tak wyglądała rozmowa SMS-owa na ten temat:
M.: Oglądam szafy.
J.: Oglądaj sobie.
M.: Jestem w Agata Meble.
J.: Jakbyś miała problem z przewiezieniem, daj znać.
Pytamy ją więc w końcu:
- Po co ci właściwie ta szafa u niego teraz?
- Ale ja mu nic nie każę z tą szafą, tylko takie mam fantazje.
- Masz fantazje z szafą? To niedobrze.

Ta sama para przygotowywała dla nas na imprezie zapiekanki. Byli w kuchni razem, dość długo, po czym przynieśli zimne zapiekanki. Na to P.:
- Nie wiem, co wy tam robiliście, ale pamiętajcie, że żar miłości nie podgrzeje zapiekanek.
Zabrali je więc do ponownego podgrzania. Tym razem wrócili z kuchni szybko. Po chwili przychodzi brat M. i pyta:
- A dlaczego wy pieczecie zapiekanki w zimnym piekarniku?


Po długiej walce i ćwiczeniach argumentacyjnych zdołałam nakłonić mojego tatę, żeby udał się do lekarza i zrobił sobie wszystkie badania potrzebne w jego wieku i przy jego ciężkiej fizycznej pracy. Lekarz przeprowadzając wywiad, pyta:
- A jak u pana z seksem?
Na co tata:
- Jak żona jest, to seks jest. Jak żony nie ma, to nie ma.

piątek, 16 lutego 2018

Ja naprawdę mam szczęście do dziwnych ludzi w tramwajach. Przystanek, drzwi się otwierają i wsiada starsza pani. Rozpoczyna podróż od energicznego tupania, jak w ludowym tańcu, po czym śpiewa niemniej ludową piosenkę. Coś o dawaniu chłopcom i słuchaniu mamy. Pani przerywa ten żywiołowy wykon i mówi do motorniczego: "Jedź, nie czekaj już" - no więc pojechał. Pani natomiast jeszcze chwilę pośpiewała, potupała, powiedziała nieistniejącemu komuś "A co?! Nie będę grzeczna! Nie będę się słuchała!", po czym zajęła miejsce - gdzieżby indziej? - Naprzeciwko mnie.

Siedziałam sobie i zaplatałam w warkoczyki frędzle od szalika. A pani zupełnie przytomnie mówi nagle: "Kochana, nie psuj sobie tego. Taki piękny szalik. Ile to trzeba materiału, ile szydełka. Ładny pled. Nie psuj sobie tego. Mogę dotknąć?". W czym problem? Pozwoliłam. Dotknęła, ponownie powiedziała, że ładny, oznajmiła mi, że ma inną chorobę i wysiadła, znowu ze śpiewem na ustach.
Kiedy będzie mi brakowało materiału na notki, to przejadę się dowolnym tramwajem do pętli i z powrotem.


Babcina opowieść: Jak byłam w szpitalu, to nie dali mi żadnych porządnych leków. Bolało mnie, to zwlekłam się z tego łóżka i poszłam tam do dyżurki. I podsłuchałam, jak doktor mówi do pielęgniarek, że na mnie to szkoda lekarstwa, bo i tak niedługo umrę. A widzita, dohtora ni ma już pięć lat, a ja dalej żyję.


Asia stara się zaparkować pod kościołem w miasteczku pod Radomiem.
- Jak ja mam stanąć, żeby nikogo nie zatarasować? - zastanawia się. - A dobra, zatarasuję. Wszyscy tu tak parkują. Widzę, że tu w Radomiu jest taki system parkowania przed kościołem, żeby zastawić wszystkich, a potem po mszy jest wyścig, żeby zdążyć do swojego samochodu, zanim przyjdą ci, których się zastawiło.


Mój wujek zarzuca swojemu ojcu, a mojemu dziadkowi, że za mało troszczy się o konia. Rozmowa podczas wigilii:
- Kiedyś były te różowe opłatki dla zwierząt. Widzieliście to teraz?
- Ludzie trzymają coraz mniej zwierząt, więc może nie wypiekają takich.
- Tato, a tata daje w ogóle te różowe opłatki zwierzętom? - pyta moja mama.
- A gdzie tam! Nie daję.
- No tak, bo jeszcze kobyła by coś powiedziała - komentuje wujek.


Mój tata jest katolikiem, rzecz jasna. Mój tata trochę śmieje się z mamy, która zaangażowała się w katolicką wspólnotę, czyta katolicką prasę itd. Mój tata również święcie wierzy, że jaka wigilia, taki cały rok. A tu jak na złość w samiutką wigilię mama roznieciła mały pożar w piekarniku, pozostawiając w nim gazetę.

Wchodzę do domu, a tam smród spalenizny, okna po otwierane, wicher dmie po pokojach.
- Co tu się stało? - pytam.
- Będziemy mieli gazetę na wieczerzę wigilijną - mówi tata. - Mama upiekła. I to jeszcze katolicką gazetę: "Dobre nowiny"!

czwartek, 16 listopada 2017

Przy rozszyfrowywaniu kartki zachlapanej mlekiem:
- W każdym razie wielka litera, bo i plama większa. Może to być T, może być P. Czekaj! To jest z całą pewnością t, małe t... Druga litera z rzędu. Przypuściwszy, że jest to imię tajemniczej osoby, "należy pomyśleć, jakie imiona mają literę t - drugą z kolei.
- Wiem! - oznajmił Walicki zduszonym głosem. - Ptolomeusz! To musi być chyba Ptolomeusz.
- Druga litera w słowie "kretyn" jest r. Zapamiętaj to sobie, bo ci się to przyda do prywatnego użytku. Czyś ty upadł w młodości ze schodów na ciemię? Skąd Ptolomeusz? Jaki Ptolomeusz?


Przyglądał się bezradnie tej kartce, obracał ją na wszystkie strony i tyle wiedział potem, co przedtem.
- Awantura arabska! - rzekł sam do siebie. - Co ja mam zrobić? - krzyknął głośno.
- Skakać! - poradziła mu Basia.
Rada była bardzo rozumna, lecz dorośli ludzie sami nie wiedzą, czego chcą. Ten duży człowiek nie zdradzał wcale ochoty do skakania.


Na schodach odbywał się jakiś niezwykły tumult i rejwach. Najpierw zagrzmiał wielki głos Walentowej jak ryk gadającej basem armaty. Odpowiedziały mu trzy głosy, cokolwiek cieńsze wprawdzie, lecz szybkostrzelne. Zrazu brzmiały z osobna, potem związały się razem i splątały w niestrojny chór. Znowu ochrypły bas nakrył je i stłumił, jakby kto na tryskającą licznymi strugami fontannę ciężki położył kamień, lecz napór głosów był tak namiętny, że solo dzielnej pani Walentowej zaczęło chwiać się, słabnąć i konać jak zamierające echo.


Pan też niech przyjdzie, bo będzie indyk. Rodzice Stasi przysłali... Pewnie zdechł, bo teraz na indyki przyszła jakaś cholera, ale kto nie wie, ten zje.


Niemądrzy ludzie dorośli rozmawiają w ten nudny sposób, że jeden z nich mówi, a reszta go słucha, często zaś po wielu godzinach takiego gadania, żaden z nich nie wie, czego chciał drugi. Panienki rozmawiają zgoła inaczej: czterdzieści ich gada równocześnie, a jedna słucha i ta jedna wszystko rozumie. Wybornym tym sposobem Basia dowiedziała się w ciągu godziny o wszystkim, co było, co jest i co będzie: kto się w kim kocha, kto kogo zdradził, kto się z kim gniewa.

środa, 01 listopada 2017

D: Mówię ci, jakiego mam przystojnego szefa!
Ja: Starszy od ciebie?
D: Wyższy.


Ciąża i okres karmienia piersią to taki czas, kiedy mózg jest potrzebny kobiecie głównie do takich czynności jak wywoływanie laktacji i tego typu rzeczy. Mylenie środy z sobotą to typowa ciążowa przypadłość Asi. Poza tym ten czas przełączenia się na dziecko przyniósł jeszcze kilka śmiesznostek:

Kasia się bardzo dużo uczy. To nie jest łatwe, mieszkać z dachem pod jednym dzieckiem.

Jak to było? Złodziej czyni okazję?

A hit hitów, jak mawia sama zainteresowana, był wtedy, gdy podczas czytania na głos powiedziała: Były tam ruiny świątyńskich buddyń.


Asia i Daniel rozłożyli wózek dla Natalki i przymierzali się do pierwszego spaceru z nią.
-O, będzie spacer - mówię.
- Albo przejazd po osiedlu na sygnale ¬ odpowiada na to mój brat.


Natalka popłakuje. Moja mama zaczyna śpiewać. Malutka milknie.
- Nowy dźwięk - mówię. - Zainteresowała się.
Natalka znowu zaczyna popłakiwać.
- Nie marudź, Natalka, bo babcia śpiewa - mówi mama.
- Nie marudź, Natalka, bo babcia zaśpiewa - ostrzega Daniel.


Stoję sobie na przystanku, gdy wtem podchodzi do mnie pan, jak się zdaje poimprezowy.
- Który dzisiaj jest? - pyta mnie.
- Trzynasty - odpowiadam.
- Środa? - upewnia się pan.
- Tak, środa.
- Tu nie ma nic śmiesznego. Na pewno trzynasty?
- Na pewno, proszę pana.
- No to żyję!
- I pełen ulgi rusza w dalszą drogę. Nie wiem, dlaczego w środę trzynastego pan odżywa. Może wpływa jakiś zasiłek. Po chwili wraca do mnie i mówi:
- To idę na imprezę. Tylko się jeszcze muszę ogolić.
Ciekawa sprawa, bo wyglądał, jakby właśnie z imprezy wracał.


Spotkałam jeszcze innego podchmielonego osobnika, tym razem w tramwaju. Osobnik ten postanowił chyba wykorzystać przejażdżkę tramwajem jako hydepark, bo głośno i wręcz z pewnego rodzaju swadą dzielił się swoimi poglądami na temat różnych ras. Wsiadł on w jakimś towarzystwie, ale to towarzystwo chyba za bardzo nie chciało się do niego przyznawać, bo w pewnym momencie przerwał swój wywód i pyta: "A czemu ty się tak ode mnie odwracasz??.

A musicie wiedzieć, że monolog, który przerwał, by zadać to pytanie, był nie byle jaki. Brzmiał on mniej więcej tak: Ci islamiści jebani, to oni wchodzą do Europy, żeby nas rozwalić. No tak. Bo oni to wierzą, że ten, no... Kurwa, zapomniałem. Ej, centralnie. Zapomniałem, co chciałem powiedzieć. A, już wiem. Że pójdą do raju, jak zabiją chrześcijan, a w raju będą ruchali dziewice. Ja nie wiem, co jest fajnego w ruchaniu dziewic. Raz ruchałem i nic szczególnego, Dużo krwi było. Ale oni są fałszywe skurwysyny. Nie ma co ich wpuszczać. A w ogóle to ja słyszałem o takiej wróżce z Rumunii czy z Bułgarii... Dobra, chuj skąd ona była. Ale ona powiedziała, że rasy wywodzą się od kosmitów". Potem było jeszcze coś o tej wróżce, ale nie zapamiętałam. Pan napotkał na taki problem, że wyszło mu mniej rodzajów kosmitów niż ludzkich ras, ale i tak był przekonany, że Arabowie pochodzą od tych najgorszych kosmitów.

Następnie postanowił opowiedzieć zgromadzonym w tramwaju pasażerom co nieco o Murzynach: "A czarnuchy to poza tym, że wymyślili taniec do rytmu i mają długie kutasy, to nic sobą nie reprezentują".

Można by różne rzeczy powiedzieć o tym panu, ale konformistą to na pewno on nie był.

piątek, 30 czerwca 2017

Lekko napisana powieść łotrzykowska, ale tematyka poważna, bo o ruchu abolicjonistów. Główny bohater, Henry, w dziewczęcym przebraniu przyłącza się do dziwnej gromady oberwańców pod wodzą Johna Browna, który wprawdzie ma problem z planowaniem, ale za to ogromne pragnienie wyzwolenia czarnoskórych niewolników i wielkie uwielbienie dla po swojemu pojmowanego Boga. Rzecz jest o tyle ciekawa, że wszystko jest pisane z perspektywy nastolatka, który przede wszystkim jest nastawiony na przetrwanie, ale przy tym dokładnie opisuje wydarzenia, co sprawia, że mamy dane, a o refleksję musimy pokusić się sami, jeśli taka jest wola czytelnika.


Nie wiedziałem, o czym on, do cholery, gada, ale że był waryjatem, skinełem głowom, że tak. Chyba sprawiło mu to przyjemność, bo podniósł głowe ku niebu i powiedział:
- Naucz swoje dzieci, jak żyć na wzór Króla Królów, a nie zejdom z jego drogi. Słysze cie, o wielki Sianokosiarzu, i dzienki tobie składam za to, że błogosławisz nas w każdej minucie każdego dnia.
Nie wiem, ale Bóg chyba odpowiedział mu że ta, ta, wszystko w porzondku, bo Starzec wyglondał na zadowolonego i zaraz o mnie zapomniał.


Nachylił sie, znów siengnoł do torby, przeszukał jom i wyjoł jeszcze jeden prezent: wygniecionom, zapchlonom sukienke i czepek.
- Kupiłżem to na urodziny mojej córki Ellen - powiedział. - We sklepie. Ale ona pewnikiem z radościom oddałaby to takiej ładnej dziewczynce jak ty z okazji uwolnienia.
Chciałżem dać już se wtenczas spokój z tymi gierkami, bo chociaż dałem rade zjeść tom zapchlonom cybule, co zamieszkiwała w jego kieszeni, to za żadne skarby na bożym świecie nie ubrałbym sukienki i czepka. W żaden sposób, w żadnym kształcie, żadnej formie ani żadnym razie. Tylko że gra szła o mojom dupe, która co prawda jest mała, ale osłaniam jom i lubie.


Kelly machnoł renkom, żeby ich uciszyć, a potem wydoł policzki, charknoł i chrzonknoł. Nie miał pojencia, co robić, -zesrać sie czy oślepnonć. To, że był nachlany, tyż mu nie pomagało.


Uspokoiłem sie i zaczełem pociongać nosem, a on sięgnoł do jednego z tych worków na swoim kuniu i rzucił mi cukierka, którego żem bez wahania włożył do buzi. Pierwszy raz w życiu jadłem cóś takiego i na Boga, ten smak dał mi wiencej przyjemności, niż możecie se wyobrazić. Słodycze w tamtych czasach byli naprawde rzadkościom. Chase zobaczył, że mi smakuje, i mówi:
- Mam tego jeszcze dużo wiencej, panienko. Po co ci jechać do Lawrence?
Tu mię zażył. Nie miałżem nic do roboty w Lawrence i nie miałżem zielonego pojencia o tym mieście, niech to diabli, wienc zaczełem ciućkać tego mientusa i sie nim krztusić, coby zyskać chwile do namysłu, a wtenczas Chase zeskoczył z kunia i klepnoł mię po plecach. To jednak nic nie pomogło, bo walnoł tak mocno, że cukierek wyleciał mi z gemby na ziemie. Co prawda teraz mogłem udawać, że bardzo mi go szkoda, zresztom naprawde tak było, wienc znowuż zaczełem ryczeć. Ale tom razom nic to Chase’a nie ruszyło, bo obaj żeśmy patrzyli na tego cukierka na ziemi. I chyba obaj żeśmy sie zastanawiali, jak go podnieść, oczyścić i zjeść, jak należy. Mineła tak minuta czy cóś koło tego, a ja dalij nie mogłem nic wymyślić.


Była Mulatkom o skórze płowej jak jelenia sierść, miała wystajonce kości policzkowe i wielkie wilgotne bronzowe oczy, duże jak srebrne dulary. Przewyższała mię o głowe, ale wydawała sie jeszcze roślejsza. Nosiła kwiecistom niebieskom sukienke z tych, jakie kurwy zwykle lubiom, tak obcisłom, że jak sie ruszała, to wszystkie stokrotki mieszali sie z azaliami - a ruszała sie z takim wdzienkiem jak dym w ciepłym pokoju. Te sprawy, jak to sie mówi, nie byli mi obce, bo szło mi już wtenczas chyba na dwunasty rok, a wcześniej niby przypadkiem zapuściłżem pare razy żurawia do jednego albo i trzech pokojów u Dutcha, ale wiedzieć o czymś to nie to samo, co to robić, a poza tym te kurwy tam najczenściej byli tak szpetne, że na ich widok mógłby sie wykoleić pociong. A ta tutej miała w sobie taki rytm, że można by go usłyszeć nawet o tysionc mil dalij w dół Missouri. Nie wypendziłbym jej z łóżka za bele co. Miała kupe klasy.


Stojaliśmy tak przez godzine, a miasto wcionż było ciche jak mysie pierdniencie.


O bardzo precyzyjnym powożeniu dużym, czterokonnym powozem:
Stangret zauważył ich i, niech mu Bóg błogosławi, zwolnił tylko troche i wpadł na krzyżówke tak szybko, jak kunie dali rade biec, wjechał w sam środek oddziału, poturbował milicjantów i rozpendził ich jak muchy. Potem cofnoł powóz, skrencił w lewo, dał kuniom bata i mocno je pogonił. Ten czarnuch potrafiłby wjechać komarowi w dupe na mule.

piątek, 26 maja 2017

Zasłyszane w autobusie:
Jedzie para. Dziewczyna pyta:
- Czy dałoby się tak, żebym podzieliła sobie obraz w monitorze na pół i na jednej połowie byłby jeden program, a na drugiej drugi?
Facet się śmieje.
- Nie, nie da się, noc o ty?
-Ojej, ale głupie pytanie zadałam.
- E nie, ostatnio ja na jednym forum widziałem, jak jakaś dziewczyna zapytała, dlaczego jak skopiuje coś do schowka, odłączy myszkę, podłączy ją do innego komputera i kliknie wklej, to ta treść się nie wkleja. A najlepsze było to, że ludzie jej odpowiadali tak jakby zupełnie serio, że myszka traci zasilanie i dlatego nie przenosi tego, co skopiowała, ale jak włoży do myszki baterię, to wtedy się jej skopiuje.


Moja kuzynka i jej koleżanka uczą się do egzaminu ze statystyki i starają się wpisać do programu Statistica taką formułę, żeby wyszła prawda. Męczą się, męczą - nic. W końcu koleżanka, waląc ze złością w Enter:
- Jestem tumanem!
- Enter.
- Prawda - wyświetliła na to Statistica.


Moja rozmowa w pociągu. Zaglądam do przedziału:
- Dzień dobry, czy tu są miejsca trzydzieści?
Chodziło mi o numery z trójką na początku.
- Nie, tu jest od trzydzieści jeden do pięć - odpowiada pani.
- A trzydzieści sześć jest? - pytam.
- Jest.

Na dworcu. Wysiadam z pociągu i podchodzi do mnie pani, żeby mi pomóc. Bierze mnie za rękę i gdzieś prowadzi.
- Dokąd idziemy? - pytam rezolutnie.
- A dokąd pani chce?


Gramy w grę Tik-tak-bum, która polega na tym, że gracze siedzą w kręgu i przekazują sobie z ręki do ręki bombę, która w każdej chwili może wybuchnąć. Wybiera się kartę z napisanym zlepkiem liter i gracz, który trzyma bombę, musi podać wyraz zawierający tę zbitkę, a następnie przekazać bombę dalej. Litery na karcie to: „żu”. Żuk, żużel, żul i wreszcie:
- Żulietta! - woła Piotrek.
- Żulietta to jest imię, a poza tym pisze się przez J.
- Ale ta żulietta to jest żona żula.
Bomba trafia do Daniela.
- Żółty!
- Żółty jest przez ó zamknięte.
- Ja chcę Worda! Oddajcie mi Worda!

A to już ktoś inny:
- A może... Żółtaczka.
- Nie to ó.
- To... Żółw.
- Też nie to ó.
Bum! - bomba wybuchła.
- Aaa, mogłem powiedzieć rzutnik.


Kolega wannie. Dokładnie w momencie gdy wstał, do łazienki wkroczyła teściowa. Być może niezła to metoda na sprawdzenie trafności wyborów córek.
- Mamo!
- Nic nie widziałam!
- I jeszcze mnie mama obraża.


Zawsze śmiałam się z ludzi, którzy przekręcali kościelne teksty. Różne kwiatki się zdarzają, np. "naród niewierny trwoży się, przestrasza, nasturcjo nasza" i tym podobne. Ale ja nie jestem lepsza od tych, z których się śmieję. Kojarzycie taką piosenkę: "uwielbiajcie Pana", coś tam, coś tam, a potem jest "niech do jego stóp padnie wróg, to nasz Bóg niezwyciężony". Jestem w kościele ze Stefanem i tak sobie śpiewam bezmyślnie. I w pewnym momencie do uszu Stefana, no i Pana Boga oczywiście też, dociera moja wersja: "niech do jego stóp padnie trup". No cóż, jak każdy to każdy ma paść.

Inną historię tego gatunku usłyszałam ostatnio. Refren psalmu brzmiał: "Panie, TY leczysz złamanych na duchu". Jakiś przysypiający ministrant zaśpiewał jednak: "Panie, Ty leżysz z łapami na brzuchu". Komentarz Łukasza: "no co? Siódmego dnia Pan mógł nawet tak leżeć".
Później ja opowiadam, że ksiądz z mojej parafii powiedział, że ktoś wyniósł na cmentarz stary tapczan.
- I po co ten tapczan? pyta retorycznie ksiądz. Co, święty Piotr go do nieba weźmie?
Na co Łukasz:
- I Pan będzie na nim leżał z łapami na brzuchu?


Koleżanka opowiadała, że na pielgrzymce jakaś kobieta doradzała innym, żeby włożyły do butów podpaski. Miało to zapobiec otarciom. Jeden z facetów pielgrzymów posłuchał, przyswoił i poszedł do wiejskiego sklepu nabyć podpaski. Wchodzi i w te słowa odzywa się do ekspedientki:
- Poproszę podpaski.
- A jakie?
- Takie 42.


Daniel: Jak pada taki drobny deszczyk, to nawet nie warto brać parasola.
Asia: Właśnie wtedy warto, bo taki deszcz jest irytujący w twarz.

środa, 25 stycznia 2017

Na urodziny Daniel i Asia zabrali mnie do Energylandii – największego w Polsce lunaparku. Warte odnotowania są okrzyki, jakie tam można usłyszeć. Podzielmy je na trzy etapy: przed wejściem na karuzelę, w trakcie lotu i po.

Przed wejściem było tak:
- „panowie, jak polecimy, to nie wrzeszczymy, nie robimy siana, tylko jesteśmy cicho, nie?”,
- „To jest najstraszniejsze, tak?”, - „To jest niezłe: nawet jak puszczę pawia tam na górze, to i tak mam pewność, że zaraz w niego wlecę”

Klient: Ej, czemu mnie tak mocno zapinasz? Tak mi ścisnąłeś brzuch, że się zrzygam.
Operator: Jeszcze mi podziękujesz.
Klient: Ej, on mi mówi, że ja mu podziękuję! Ej!

Asia: Piano: Bardzo się boję.
Mezzopiano: Bardzo się boję.
Forte, ze wspaniałym crescendo do fortissimo: Bardzo się booojęęę!!!
I kolejka ruszyła, a zatem przechodzimy do okrzyków w trakcie jazdy.

Ja: Chyba teraz będzie gwałtownie w dół, prawda?
Daniel: Jedenaście pięter w dół!
Męski głos z tyłu (z werwą): Dobra!
Męski głos z przodu (z lepszym widokiem na przepaść pod nogami): Zamknij się, nie mów tego!
Jedenaście pięter w dół to ta kolejka

Jeden z facetów na stres wywołany wyjechaniem na wysokość jedenastego piętra i zawiśnięciem tam na minutkę reagował gromkim śmiechem, który brzmiał jak śmiech Mikołaja z reklamy. Ponieważ jego krzesełko zbliżało się i oddalało od nas, wtedy stojących na dole, pośród cienkich: „aaa!” oraz „iii!”, jak również grubszych męskich „uuu!” słyszeliśmy wznoszące się i opadające dobroduszne „… ho ho ho ho ho…”. Inne okrzyki brzmiały: - „o, ja pierdolę!”, - „to jest to!”, - „szalik! Szalik! Mój szalik!” - to już ja.
Po wizycie w Energylandii można jednak bezspornie stwierdzić, że Polska to kraj katolicki, ponieważ „Jezuuu!” było najczęściej powtarzającym się słowem.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak monolog tego, któremu operator za mocno ścisnął brzuch. Siedział obok mnie, więc mogłam go posłuchać: „O, kurwa. Patrzcie, podłoga się zapada! To nie jest fajne. To nie jest fajne. TO naprawdę nie jest fajne. Chcę stąd zejść. To nie jest fajne, ja pierdolę, to nie jest fajne! Ej, patrzcie, jak ja ściskam to, te uchwyty! To nie jest fajne! Ej, ale się spociłem. Mokry jestem, ej! Chcę stąd zejść! O ja pierdolę, to naprawdę nie jest fajne!”. Po zejściu na ziemię: - Ej, to było straszne – Po czym do mnie. – Czy nie było?
A chodzi o tę zabaweczkę

Pojawiło się jeszcze: - „ja żyję!”,
- „ale mi wywróciło beret, aż musiałem zamknąć oczy, a u mnie to już naprawdę nieźle”,
- „To co, panowie? Teraz już tylko skok ze spadochronem?”
oraz dialog:
- To na co teraz idziemy, panowie?
- Chyba na coś grubego, nie?>[?

Asia nie używała wielu słów, ale gardła nie szczędziła. Operator przyzwyczajony przecież do codziennych wrzasków, odpinając ją, powiedział: „ale pani krzyczała”. W takich okolicznościach można uznać to nawet za komplement.

wtorek, 17 stycznia 2017

Tegoroczne święta były bardzo rodzinne, nawet z nowym rodzinnym nabytkiem w osobie mojej bratowej – Asi. Poza tym w naszej rodzinie jest w ogóle całkiem spora czeredka dzieciaków od roku wzwyż. Dzień po świętach, kiedy Asia i Daniel pojechali już do Krakowa, mama i ja idziemy sobie naszą wiejską drogą. Mama mówi z zachwytem: "Jak to miło, kiedy są dzieci, kiedy przyjeżdżają... O, prezerwatywa leży na poboczu”. Cóż, widocznie nie wszyscy mają to samo zdanie.


Regionalizmy to siła, z którą się nie wygra. Kraków i Radom różni wiele pod tym względem. Ja na przykład nigdy nie wyjdę na pole, zawsze na dwór, bo w pole to się chodzi zbierać kartofle. Małopolanie odpowiadają mi na to, że kartofle to może ja jem, bo oni po ziemniaki chodzą do pola, a na pole wychodzą, kiedy chcą pooddychać świeżym powietrzem. Świeżym w Krakowie? Ha ha ha. Ich zdaniem na dworze mieszka król. Mój ród nie wydaje się zbyt królewski, ale to nie szkodzi. Przez czas długi mówiłam "wujo", i nauczyłam się mówić "wujek" dopiero wtedy, kiedy Stefan zaczął się ze mnie śmiać. Taki to z niego zdrajca, bo on przecież też jest z Radomia. Ale "wujo" bardzo ładnie się rymuje, jak udowodniła pewna osoba z mojej rodziny, podśpiewując sobie razu pewnego: "bujała się ciotka na drzwiach od wychodka, oj, patrzył się wujo, jak się ciotka bujo”. Poza tym Mazowsze stara się rozpętłać pęceł, a Małopolska odkiklać kiklołek, a przedmiotem owego sporu, pętłania i kiklania, jest zwykły supeł. U nas, na Mazowszu, je się kaszankę, a u nich – kiszkę.
No i dochodzimy do przyczyny nieporozumienia: Mazowszanie po domu chodzą w ciapach, a do kościoła idą w pantoflach. Małopolanie pantofle noszą po domu, a do kościoła chodzą chyba po prostu w butach. Wybieraliśmy się do babci i zastanawialiśmy się, jakie buty na zmianę weźmiemy.
– To co, bierzemy pantofle? – zapytała Asia.
A na to mama:
– Nie, ja myślę, że ciapy wystarczą.


Rozmowa o mniejszościach seksualnych:
Ja: Nie opłaca się być gejem. Ma się bardzo małe szanse na znalezienie kogoś.
Daniel: No, najlepiej być hetero.
Asia: A nie, najlepiej być biseksualistą, bo hetero mówią "tego kwiatu jest pół światu”, a biseksualiści – "świat jest nasz”.


Ja: Nie nałożyłam odżywki i teraz włosy mi się puszą.
Daniel: To chyba dobrze. Przecież kobiety chcą mieć puszyste włosy.


Dzwonię do Cyfrowego Polsatu:
Ja: Dzień dobry, otrzymałam od Cyfrowego Polsatu mail, że mam uregulować należność, a tymczasem ja nie mam u Państwa żadnej usługi. Chciałam zapytać, czy mógłby pan sprawdzić, czy ja tam u Państwa jestem na liście klientów?
Konsultant: Poproszę PESEL lub numer karty kontraktu.
Ja: Nie ma żadnego kontraktu, więc podam panu Pesel.
Konsultant: Na kogo zarejestrowana jest usługa?
Ja: No właśnie nie ma żadnej usługi.
Konsultant: TO w jakiej sprawie pani dzwoni?
No to pogadane.


Damian: "Ja nie czytam "Gazety Wyborczej". Teraz oni zupełnie się zmienili. Gdyby Kuroń żył, to by się w grobie przewracał”.


Ja: Czasem sobie myślę, że już lepiej by było, gdyby u ginekologa trzeba było zdjąć wszystko, bo to strasznie dziwne uczucie, mieć na sobie kompletną górę, a na dole zupełnie nic.
Daniel: Ja tam nie widzę w tym problemu. Różnie sobie chodzę: czasem w spodniach, ale bez koszulki, czasem w bluzie, ale bez majtek. Tylko klapki zawsze noszę, bo mi stopy marzną.


Na Sylwestrze graliśmy w werbalne kalambury, które polegały na naprowadzeniu kogoś na jakąś znaną postać. Jeden z etapów polegał na wymyśleniu rymowanki. Oto co zrodziło się w naszych głowach:
Piotr: "Czarnym był aktorem i miał kasy worek” – Eddie Murphy
Ja: "napisał "Folwark zwierzęcy", a nawet i coś więcy” – George Orwell

Graliśmy też w inną grę "Tajniacy”. Polegała na tym, że gracze dzielą się na dwie rywalizujące między sobą drużyny. Na planszy jest dwadzieścia pięć haseł. Każda drużyna ma do odgadnięcia dwanaście haseł. Kapitan podaje skojarzenie i cyfrę oznaczającą liczbę słów kojarzących się z danym hasłem, np. jeśli chce naprowadzić na słowa "kaczka” i "pole”, może powiedzieć "wieś dwa”. Drogi skojarzeń mogą być najdziwniejsze. Kapitan mojej drużyny naprowadza:
– Smoleńsk dwa.
– Wybuch.
Tu trafiliśmy. Myślimy dalej. I wtedy ja proponuję:
– Lew.
– Kaśka, co ma lew wspólnego ze Smoleńskiem?
– No bo lew Tupo-lew – Żeby nie było wątpliwości, powiedziałam to z akcentem na "lew”. No co?! Przecież się rymuje!


Opowiem wam teraz o największej kompromitacji mojego życia. No po prostu komedra i dramedia. Po napisaniu magisterki moja pani promotor zapytała mnie, czy będę robić doktorat. Odpowiedziałam, że to miło i tak dalej, ale nie będę. Okej – i temat uśpił się jak wulkan.

Napisałam artykuł na podstawie mojej pracy magisterskiej, który to artykuł opublikowało wydziałowe czasopismo. Publikacja w tym czasopiśmie jest warta 13 punktów. To bardzo dużo, bo zazwyczaj są po 3-4. Od innej pani profesor, która sprawuje pieczę nad tym czasopismem, dostałam mail z informacją, że jest spotkanie promocyjne tego numeru. Czy przyjdę? A pewnie, przyjdę, posiedzę wśród studenterii, posłucham, co tam mądre profesorskie wyrocznie mają do powiedzenia, zaklaszczę parę razy w wyznaczonych momentach i poczuję się jak w intelektualnym spa.

Na chwilę przed spotkaniem wpadłam do mojej promotorki. A dlaczego się pani nie doktoryzuje? A wie pani, pani profesor, tak jakoś, że praca, że nie lubię długoterminowych zleceń, tiru riru. Nie zorientowałam się, że coś tu śmierdzi. A śmierdziało. Zachodni wiatr już przynosił smrodek dydaktyczny. Tymczasem promotorka i ja idziemy do sali, gdzie ma odbyć się dostojny spęd. I wtedy pani profesor od czasopisma mnie chwyta i gdzieś prowadzi, po czym sadowi jakoś dziwnie z przodu sali, twarzą do wszystkich. Myślę sobie: może to jakaś taka podkowa będzie albo okrągły stół i dlatego tak dziwnie siedzę. Cały czas miejcie na uwadze, że jestem niewidoma, a więc dezorientacja podwójna.

Podchodzi moderator spotkania i pyta: "czy chcą państwo, żebym w naszej dyskusji kierował pytanie konkretnie do poszczególnych osób, czy tak ogólnie?”. Myślę sobie: w jakiej dyskusji? Co jest grane? Ale stał dokładnie przede mną i wątpliwości być nie mogło: ja też mam dyskutować. Masakra i strach blady, bo jakoś tak się złożyło, że nie przeczytałam tego czasopisma, więc jeśli przyjdzie mi wygłosić laudację na cześć cudzego artykułu, to wypowiem się mniej więcej tak: "eee... tego, bardzo nowatorskie, bardzo”.

Tymczasem facet, który siedzi obok mnie, mówi nagle:
– Cześć.
Głos młody, nieznajomy, więc myślę sobie: pewnie jakiś inny student, autor jakiegoś artykułu. Odpowiadam więc;
– Cześć, znamy się?
Na pewno już się domyślacie, że to "cześć” było do kogoś innego. Ale nie robiąc nawet minimalnej pauzy na zdumienie, facet odpowiada:
– Nie, nie znamy się – I się przedstawia. Nazwisko nic mi nie mówi. Powinno, ale w życiu nie zawsze jest tak, jak powinno. Kontynuujemy więc pogawędkę:
– Nie wiedziałam, że tu ma być jakaś dyskusja. Kurczę, nie jestem przygotowana. Wolałabym, żeby mnie o nic nie zapytali.
– No, ja też bym nie chciał być zapytany.
No to myślę sobie: dobra, jedziemy na jednym wózku. Pewnie się chłopina stresuje i szuka z kimś kontaktu, żeby dodać sobie animuszu.
– A pan się tu doktoryzuje?
I wtedy, o zgrozo, o mamo i o k... kurczę:
– Nie, ja jestem habilitowanym.>
Ma się ten talent konwersacyjny, nieprawdaż?

środa, 26 października 2016

Dzwonię po taksówkę:
Ja: Ile kosztuje kurs z Nałęczowa do Tynicy?
Dyspozytor: Chyba z Małęczyna.
Ja: No tak, z Małęczyna. Do Tynicy.
Dyspozytor: Do krynicy?


Daniel nuci piosenkę: Niech się wali cały świat, ty i ja...
Ja: Jak to wali? Tak wulgarnie w piosence?
Daniel: Jak to wulgarnie? Normalnie, świat się wali.
Ja: A tak, rzeczywiście. Pomyślałam o innym waleniu.


Asia i Daniel jechali prosto z pracy do rodziców, u których mieli nocować. Ponieważ Asia zapomniała zabrać piżamę, chciała kupić sobie nową. Daniel jednak nie zgodził się na to, bo, jak powiedział, kończą im się pieniądze. Asia musiała więc spać w piżamie mamy. Później rozmawiałyśmy o tym, co zmieniłoby się w ich życiu, gdyby więcej zarabiali.
Asia: Pewnie niewiele by się zmieniło.
Ja: Częściej wychodzilibyście do kawiarni i teatru.
Asia (rozmarzona): I kupiłabym sobie piżamę.


Językowa perełka w moim wykonaniu: „on wspina się na góry, znaczy wspina się po górach, w sensie w górach - no, uprawia wspinaczkę górską”.

A to już Asia: „Poproszę małą bułkę graham i małą bułkę dużą”.


Asia: Odżywiam się tak zdrowo, a mam białe plamki na paznokciach.
Daniel: Brakuje ci witaminy M.
Asia: Tak? Serio?
Daniel: Tak, jest w mięsie. I jeszcze T.
Asia: T.?
Daniel: Tak, jest w tłuszczu.


Ponieważ spóźniał nam się pociąg do Radomia, pomyśleliśmy, że może jeszcze jedzie jakiś bus. Zadzwoniłam na infolinię i pytam:
— Czy jest teraz jakiś bus z Krakowa do Radomia, który jeszcze nie ruszył?
— Kaśka, o co ty pytasz? Przecież twoje pytanie nie ma sensu — mówią Aśka z Danielem.
— No co? To ma sens, bo nie da się zarezerwować miejsca w autobusie, który już jedzie.


Moja ciocia ma ciekawe relacje ze swoim czternastoletnim synem, które to relacje skutkują jeszcze ciekawszymi dialogami. Ciocia na przykład postanowiła w ramach kary za złe zachowanie zabronić mu pójścia na trening piłkarski. Młody się z nią kłócił, ale ciocia nie dała się wyprowadzić z równowagi. Nie sądźcie jednak, że jest taka cierpliwa. Po prostu akurat wpadła na pomysł, żeby go nagrać i pokazać tacie, jak syn się do niej odzywa, więc sama musiała wypaść dobrze. Najlepszy argument w tej kłótni był taki: „ty byś mi pozwoliła iść na piłkę, bo mnie kochasz i chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka, tylko już powiedziałaś, że nie i duma ci nie pozwala”.

Kiedy ciocia nam to opowiadała, jej mąż skomentował:
— Gdybyście ich posłuchali, to stwierdzilibyście, że oni się kłócą jak małżeństwo z trzydziestoletnim stażem.
— Nie prawda — obruszyła się ciocia, po czym dodała, cały czas o synu. — On się ostatnio obraził i nie chciał ze mną spać!

Jakiś czas temu młody postanowił się wyprowadzić. Zakłada buty, a ciocia na to:
— Ale buty zostaw. Jak już się wyprowadzasz, to zabierz tylko to, co jest twoje.
— Ale przecież buty są moje.
— Nie prawda, ja ci jej kupiłam, a ty je tylko dzierżawisz.

Puentą niech będzie to:
— On się tak ze mną kłóci, jest taki niedobry, ale to jest takie moje ciasteczko.
— I tak mu mówisz, i pyskuje.
— Nie prawda. Wcale mu tak nie mówię. — Właśnie, że mówisz.
— No przecież muszę powiedzieć dziecku, że je kocham.


Ta sama ciocia, tym razem jako mistrzyni ciętej riposty:
Koleżanka: Co tak ten but oglądasz?
Ciocia (która jest szwaczką): Nie jestem pewna, czy dobrze uszyłam cholewkę.
Koleżanka: Czego ty właściwie w życiu jesteś pewna?
Ciocia: A tego, że moje dzieci mają jednego ojca.
Nikt jej nie podskoczy.


piątek, 23 września 2016

Nie wiem, czy wy, kiedy byliście mali, bawiliście się we "W którym uchu mi dzwoni?". Zasady są banalnie proste: kiedy komuś dzwoni w uchu, pyta pozostałych, czy wiedzą w którym. Nic oczywiście z tego nie wynika, ale tak się robi. Tłumaczę, bo jak zapytałam Ewelinę, w którym uchu mi dzwoni, to ona z kolei zapytała, czy to ma jakieś znaczenie.
Na urodzinach Kasi Daniel siedział po mojej prawej stronie i bardzo głośno mówił. Radia "Wolna Europa" nie zagłuszali lepiej. Odzywam się w końcu do niego:
- Daniel, mów ciszej, bo mi w uchu dzwoni.
Na co on:
- To możemy się pobawić we "w którym uchu mi dzwoni?".
Cwaniaczek, na pewno znałby odpowiedź.


Asia dostaje się na swoje miejsce, przechodząc przy tym nad kolanami Daniela. Daniel głaszcze ją po udzie:
- Noga mojej żony - mówi z zadowoleniem.
- On dotknął mojego uda! - wykrzykuje Asia. - Publicznie!
- Za trzydzieści lat będziesz to wspominała z rozrzewnieniem - komentuje Stefan.


- Patrzcie, jak Stefan śmiesznie rusza nosem.
- Może kozy tak mu się tam ruszają.
- Wypuszcza na pastwisko.
- Teraz już noc, to na noc je zaganiam - odpowiada na to Stefan.


Stefan oznajmił, że nie może dziś uprawiać seksu z Kasią, bo, jak to określił, Kościół mu zabrania. Wszyscy fani naturalnych metod planowania rodziny obruszyli się, ponieważ Kościół nie zabrania mu współżycia, kiedy jego żona ma dni płodne - Kościół wręcz zachęca do rodzicielstwa, które wszak zainicjować można jedynie podczas dni płodnych.
- Kościół ci zabrania?! Kościół?! Ty hipokryto! - darliśmy się więc.
Później graliśmy w grę, której instrukcję czyta B.:
- Możesz przeskoczyć pionek innego gracza...
- Co? - pyta Stefan. - Ciszej, nie słyszę.
- Stefan, no możesz przelecieć gracza - odpowiada Daniel. - Dziś jest taki dzień, że można przelecieć wszystkich.
- Nie, mojej żony nie - sprzeciwia się Stefan. - Tylko ja mogę.
- Nie możesz. Kościół ci zabrania.


Jak już się rzekło, graliśmy w planszówkę. Trzeba było w ciągu trzydziestu sekund wymyśleć jak najwięcej haseł w danej kategorii, z każdym kolejnym hasłem przesuwając pionek na pola z innymi literami. Pionki poruszały się do przodu i na boki, więc niekiedy gracz miał kilka liter do wyboru. Ja grałam w parze z Dorką.
Kategoria "powody zwolnienia kogoś z pracy".
- Litera Ł?
- Łóżkowe sprawy - odpowiadam.
- Litera h?
Myślimy, myślimy, a piasek w klepsydrze przesypuje się nieubłaganie.
- Chujem kogoś nazwanie! - woła triumfalnie Dorka. - A nie, to przez "ch".


Kategoria "rzeczy, które śmierdzą".
- Na literę "ś"?
- Śmierdzące trampki.
- Na literę "a"?
I ponownie Dorka wykazała się kreatywnością:
- Antylopa, która zdechła.


B. prowadzi pionki A., która siedzi dość daleko i nie patrzy na planszę.
A.: Jakie mamy litery?
B.: Macie cztery litery.


Na zewnątrz pada deszcz. Tata i jego mały synek wsiadają do tramwaju.
- Dlaczego tu jest tak ślisko? - pyta chłopczyk.
- Bo napadało - odpowiada tata.
- Ale w tramwaju nie pada.
- No nie - potwierdza ojciec.
Upływa krótka chwila ciszy.
- Dlaczego jest ślisko? - pyta ponownie mały.
- Bo napadało.
No to pogadane.


Dzwonię na infolinię MPK. Głos w słuchawce oznajmia: "jesteś szósty w kolejce". Po chwili, znienacka: "jesteś drugi w kolejce". Na to ja, zupełnie bezwiednie:
- O, przeskoczyło trzy osoby i już jestem drugi.


Kiedyś w sklepiku u benedyktynów nabyłam przygotowaną wedle tajemnej receptury herbatkę, mającą korzystnie wpłynąć na mój metabolizm. Herbatka ta smakowała jak krupnik z dodatkiem mięty. Nie pamiętam całego składu, ale na pewno były tam mięta i marchewka. Kiedy wieczorem wróciłam z klasztoru, tata nalał mi lampkę Martini i siedziałam sobie z kieliszkiem Martini i kubkiem aromatycznej, bardzo aromatycznej herbatki. No bo wiecie, na trzeźwo się tego nie dało pić. Kiedy odwiedził mnie kolega historyk i usłyszał o moim zakupie, koniecznie chciał go skosztować. Benedyktyński eliksir znajdował całkiem smacznym i kilka razy, będąc u mnie, prosił właśnie o metaboliczną herbatkę. Stefan, który także jest historykiem, również ocenił herbatkę nie najgorzej. Nie wiem, co jest z tymi historykami.
Ostatnio Asia zrobiła zdrowy koktajl, który w smaku był zbliżony do tej herbatki.
- Wiesz, co tam jest? - pyta Asia. - Nie zgadniesz.
- Na pewno mięta, a to słodkie to chyba marchewka albo jabłko.
- Nie. Seler, kiwi i mango. Jak ci smakuje?
- Podejrzane, ale niegroźne.
Mówią, że żona ma coś z matki. Kiedy przypomnicie sobie kulinarne nowinki-zdrowinki mojej mamy, chyba wspólnie będziemy mogli potwierdzić tę tezę.


W małżeństwie mojego brata jest sprawiedliwy podział obowiązków: raz gotuje on, a raz ona. Wygląda to na przykład tak:
Daniel: Asiu, chcesz zobaczyć, jak robię pieczeń?
Asia: No pewnie.
Daniel: To bierz nóż i pokrój cebulę.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
O autorze
Zakładki:
Tagi